Obvezni izbirni predmeti

Italijanščina 3 Linda Kobal
Poskusi v kemiji Cirila B. Klemenčič
Računalniška omrežja Demi Munih

V devetletki ponuja šola v zadnji triadi izbirne predmete. Predmetnik zajema dva sklopa izbirnih predmetov: družboslovne in naravoslovno-tehnične. Glede na izvajanje pa loči triletne, triletne (lahko tudi krajše), enoletne (vezane na razred) in enoletne predmete.

V skladu s sedanjo zakonodajo učenec obvezno izbere dve uri pouka obveznih izbirnih predmetov tedensko, lahko pa tudi tri ure, če s tem soglašajo starši. Predmetov, ki so enoletni in so jih učenci že obiskovali, si ponovno ne morejo izbrati.

Učenec si naj izbere predmet, ki ga zanima, upošteva naj svoje sposobnosti in bodočo poklicno usmerjenost. Pri izboru bomo skušali upoštevati njegovo prvo izbiro, če bo za premet, ki ga je izbral, dovolj prijav.

Izbirni predmeti se ocenjujejo s številčnimi ocenami. Svetujemo vam, da skupaj z otrokom dobro premislite in izberete predmet, pri katerem bo lahko, glede na svoje sposobnosti in interese, najbolj uspešen.

Ko se učenec odloči, da bo obiskoval določene izbirne predmete, mora biti obvezno prisoten pri pouku le-teh. Vsaka odsotnost bo zabeležena v dnevnik in jo je potrebno opravičiti z opravičilom.

Učenec, ki obiskuje glasbeno šolo z javno veljavnim programom, je lahko na predlog staršev oproščen sodelovanja pri izbirnih predmetih v celoti ali le pri eni uri tedensko. Uveljavljanje glasbene šole označite na prijavnici za izbirne predmete.

Oprostitev sodelovanja pri izbirnih predmetih se za posameznega učenca zabeleži v dnevnik in redovalnic oddelka. Učenec, ki je oproščen sodelovanja pri izbirnih predmetih, se iz teh predmetov ne ocenjuje, v spričevalu pa se v rubriko za izbirne predmete zapiše »oproščen«.

Naj za obvezne izbirne predmete poudarimo, da je tuj jezik predmet, ki poteka dve uri tedensko in je hkrati triletni predmet, kar pomeni, da mora učenec najprej opraviti tuj jezik I, če želi obiskovati tuj jezik II, oziroma III. Če učenec izbere kot izbirni predmet tuj jezik, je s tem že izbral dve uri izbirnega pouka tedensko in mu ni potrebno izbrati še enega predmeta, če si tega ne želi.

V celotni zadnji triadi ponujamo v prvem izboru več izbirnih predmetov, ki je odvisno od števila učencev. Izvajali bomo predmete, ki bodo prejeli največ prijav. Učenci morajo zato v prijavni list zapisati tudi nadomestne predmete, za primer, če se izbirni predmeti, za katerega so se najprej odločili, ne bi izvajal.

V šolskem letu 2018/19 so učenci lahko izbirali med naslednjimi izbirnimi predmeti:

7. razred

ITALIJANŠČINA 7
LIKOVNO SNOVANJE 1

BIOLOGIJA: Rastline in človek
ŠPORT: Šport za zdravje*
RAČUNALNIŠTVO: Urejanje besedil*
PREHRANA: Sodobna priprava hrane*
ASTRONOMIJA: Sonce, Luna in Zemlja*

8. razred:

ITALIJANŠČINA 8
SLOVENŠČINA: Šolsko novinarstvo*
LIKOVNO SNOVANJE II

BIOLOGIJA: Raziskovanje domače okolice*
ASTRONOMIJA: Daljnogledi in planeti*
POSKUSI V KEMIJI*
ŠPORT: Šport za sprostitev*
RAČUNALNIŠTVO: Multimedija*
PREHRANA: Načini prehranjevanja
VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI
*Predmeti, ki so označeni z zvezdico, so enoletni, zato so skupine lahko kombinirane z učenci 7., 8. in 9. razreda. Iz 8. razreda lahko te predmete izberejo le učenci, ki tega predmeta v 7. razredu še niso izbrali.

9. razred:

ITALIJANŠČINA 9
SLOVENŠČINA: Šolsko novinarstvo*
RETORIKA
LIKOVNO SNOVANJE III

NARAVOSLOVNO–TEHNIČNO PODROČJE
BIOLOGIJA: Organizmi v naravnem in umetnem okolju*
ASTRONOMIJA: Daljnogledi in planeti*
POSKUSI V KEMIJI*
IZBRANI ŠPORT: Nogomet*
IZBRANI ŠPORT: Odbojka*
RAČUNALNIŠTVO: Računalniška omrežja*
PREHRANA: Načini prehranjevanja
VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI
*Predmeti, ki so označeni z zvezdico, so enoletni, zato so skupine lahko kombinirane z učenci 7., 8. in 9. razreda. Iz 9. razreda lahko te predmete izberejo le učenci, ki tega predmeta v 7. in 8. razredu še niso izbrali.

Obvestila za učence in starše