Kaj so učenci 4.a povedali o včerajšnjem športnem dnevu?
Včeraj smo se odpravili na spomladanski pohod – obiskali smo Kožbanski kot. Z avtobusom smo se odpeljali do Kotlin, kjer smo občudovali tolmunčke. Zelo prijazen vodič nam je razložil, da so tam dve različni kamnini, opoka in apnenec. V potoku živita dve vrsti rib: postrv in podust.
Pot smo nadaljevali po stari gozdni poti proti Kožbani. Dobili smo izziv, da moramo hoditi tiho in z vsemi čutili opazovati naravo. Nekaterim je uspelo, drugim ne. Slišali smo šumenje vode in čivkanje ptičkov. Med potjo smo se ustavili, ker je vodič zagledal majhno jamo s kapniki. Povedal nam je, da z vsakim dotikom lahko uničimo več tisoč let dela narave.
Po poti smo videli tudi dve koriti, narejeni iz lehnjaka. Posebni sta zato, ker imata pitno vodo.
Po poti smo zbirali kamne v obliki srčkov in tako smo prišli do spomenika iz 2. svetovne vojne v Kožbani. Tam smo v prostorih stare hiše, od katere so ostali samo še zidovi, pojedli malico. Izvedeli smo, da so se tam ljudje med vojno skrivali.
Odpravili smo se naprej do vasi Vrhovlje pri Kožbani, kjer se nam je pri cerkvici odprl razgled daleč naokoli. Videli smo Krn, Korado, Sveto goro, našo šolo, ogromno vinogradov in tudi morje. Pred cerkvijo je stala tudi naravna skulptura iz bambusa.
Ogledali smo si cerkev svetega Andreja, v kateri smo videli najstarejše freske v Brdih, stare več kot 600 let. Ker je v cerkvi dobra akustika, smo zapeli pesem. Vsak je lahko tudi pozvonil na zvon.
Po poti nazaj smo se ustavili pri naravnem kamnitem mostu Krčnik. Legenda pravi, da pred tisoč leti otroci niso smeli hoditi tja, ker so mislili, da je to hudičevo delo. Ime pa je dobil po zgodbi, ko je županov sin skočil v vodo in ga je prijel krč. Voda je tam globoka 8m. Zanimivost je, da Klet Brda tam shranjuje vino zato, da je boljšega okusa.
In kaj so povedali na koncu?
Imel sem se zelo lepo. Današnji dan je bil zanimiv. Izvedel sem veliko novih stvari. Najbolj mi je bilo všeč, ko smo iskali kamenčke v obliki srčka. Upam, da bomo še kdaj šli na tak pohod. Tega dne ne bom pozabila.
Zahvaljujemo se našemu vodiču, gospodu Petru Mariniču, za odlično vodenje na športnem dnevu.